Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Portughezul Rui Costa a câştigat etapa a 8-a din Turul Franţei, la finalul primei evadări reuşite din actuala ediţie

10 Iul 2011   •   11:19

Portughezul Rui Costa este autorul primei evadări reuşite în actuala ediţie a Turului Franţei. Rutierul echipei Movistar s-a aflat în primul grup care a atacat în etapa a 8-a, desfăşurată pe o distanţă de 189 de kilometri, între Aigurande şi Super-Besse Sancy, iar accelerarea din ultimii 6 kilometri i-a permis să-şi treacă în premieră în palmares un succes în Le Tour.

Lusitanul de 24 de ani a fost urmat de belgianul Philippe Gilbert, la 12 secunde, şi de australianul Cadel Evans, la 15 secunde. Rui Costa a devenit astfel cel de-al patrulea portughez care triumfă într-o etapă din Turul Franţei, ceilalţi trei fiind Joaquim Agostinho, Acacio da Silva şi Sergio Paulinho.

Poate surprinzător pentru mulţi, norvegianul Thor Hushovd rămâne în galben şi după etapa de sâmbătă, rutierul de la Garmin-Cervelo reuşind să sosească în acelaşi timp cu favoriţii. Contador, Evans şi Andy Schleck au avut tentative timide de atac în ultima parte a cursei, dar lupta dintre oamenii între care probabil se va decide câştigătorul de la Paris s-a încheiat remiză.

Câştigător al căţărării de categoria a doua de sâmbătă, americanul Tejay Van Garderen a preluat tricoul alb cu buline roşii, în timp ce Gilbert rămâne lider în clasamentul tricoului verde.

Etapa a noua, care va avea loc duminică, este una favorabilă evadărilor. Pe o distanţă de 208 kilometri, între Issoire şi Saint-Flour, sunt programate opt căţărări, trei dintre ele de categoria a doua, iar finalul este într-o uşoară ascensiune.