Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Marian Oprea a contribuit la victoria Europei la prima ediţie a Cupei Continentale la atletism

06 Sep 2010   •   09:52

Europa a câştigat prima ediţie a Cupei Continentale de atletism, duminică, la Split, cu 429 de puncte, faţă de 419,5 ale Americii.

În ultima zi a competiţiei, românul Marian Oprea, concurând pentru selecţionata Europei, a contribuit şi el la victoria finală după ce a câştigat proba de triplusalt, cu un rezultat de 17,29 m, reuşit din ultima încercare. El i-a devansat pe Alexis Copello (Cuba-America), cu 17,25 m, pentru ca poziţia a treia pe podium să fie ocupată de campionul mondial şi european, Phillips Idowu (Marea Britanie-Europa) - 17,24 m.

În clasamentul pe continente, Africa a fost pe locul trei, 292 puncte, iar Asia/Pacific pe poziţia a patra, cu 286,5 puncte. Cupa Continentală a preluat ştafeta, după 10 ediţii, de la Cupa Mondială ce s-a desfăşurat între 1977 şi 2006.