Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Kaitlyn Farrington a cucerit titlul olimpic în proba de halfpipe a concursului de snowboard

de M.T.    |    12 Feb 2014   •   22:24

Sportiva americană Kaitlyn Farrington a devenit noua campioană olimpică în proba de halfpipe a concursului de snowboard, după ce le-a învins în finala de la Soci pe precedentele trei medaliate cu aur în această disciplină.

Farrington nu-şi asigurase prezenţa în finală în serii, având nevoie de o a doua şansă pentru a se califica.

Odată ajunsă în finală, americanca de 24 de ani a scăpat de meoţii şi a câştigat medalia de aur cu 91,75 puncte.

Campioana olimpică din 2010, australianca Torah Bright, a ratat repetarea succesului de la Vancouver pentru doar 0,25 puncte, mulţumindu-se cu medalia de argint.

Bronzul a intrat în posesia unei alte foste campioane olimpice, americanca Kelly Clark (90,75 puncte), aceasta impunându-se în urmă cu 12 ani, la Salt Lake City.

Medaliată cu aur la Torino, în 2006, Hannah Teter nu a reuşit să prindă podiumul, terminând finala pe locul 4.