Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Idowu şi-a luat revanşa la triplusalt şi a câştigat medalia de aur în faţa lui Evora. Vezi şi alte rezultate

18 Aug 2009   •   22:35

Phillips Idowu din Marea Britanie a câştigat medalia de aur în proba masculină de triplusalt, la Campionatul Mondial de Atletism de la Berlin. Idowu a adus astfel a doua medalie de aur pentru britanici, la capătul unei evoluţii excelente.

Londonezul, în vârstă de 30 de ani, a obţinut un record personal de 17,73 de metri pe Stadionul Olimpic şi l-a învins pe marele rival Nelson Evora, din Portugalia, cu 18 centimetri.

Idowu s-a temut înaintea acestei finale că va avea ghinionul din finala olimpică de anul trecut, după ce s-a aflat în spatele lui Evora cu trei centimetri după prima rundă. La Beijing, Evora a câştigat medalia de aur cu un avans de doar cinci centimetri, iar la Berlin a început seria săriturilor cu una de 17,54 metri. Idowu a răspuns imediat cu 17,51 metri şi apoi a sărit doar 17,44 metri.

În runda a treia a săriturilor însă Idowu a venit cu cea mai bună săritură a vieţii lui, ajungând până la 17,73 metri, corectându-şi recordul personal cu cinci centimetri. Evora şi-a îmbunătăţit performanţa la 17,55 metri în ultima rundă, dar nu a fost suficient pentru a-l întrece pe Idowu.

Alte rezultate, în finalele disputate marţi:
400m garduri, proba masculină: 1. Kerron Klement (SUA) ? 47,91 secunde; 2. Javier Culson (Puerto Rico) ? 48,09s; 3. Bershawn Jackson (SUA) ? 48,23s.
400m plat, proba feminină: 1. Sanya Richards (SUA) ? 49,00 secunde; 2. Shericka Williams (Jamaica) ? 49,32s; 3. Antonina Krivosharka (Rusia) ? 49,71s.
3.000m obstacole, proba masculină: 1. Ezekiel kemboi (Kenya) ? 8:00,43; 2. Richard Mateelong (Kenya) ? 8:00,89; 3. Bob Tahri (Franţa) ? 8:01,18.
Aruncarea suliţei, proba feminină: 1. Steffi Nerius (Germania) ? 67,30 metri; 2. Barbora Spotakova (Cehia) ? 66,42m; 3. Maria Abakumova (Rusia) ? 66,06m; 4. Mirela Stoian (ROMÂNIA) ? 64,51m; ... ; 10. Maria Negoiţă (ROMÂNIA) - 57,65m.