Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Victorie superbă pentru HCM Baia Mare în ultima secundă

Victorie superbă pentru HCM Baia Mare în ultima secundă

14 Feb 2016   •   22:27

Succes senzațional pentru HCM Baia Mare pe terenul lui Fleury Loiret, scor 18-17, în Liga Campionilor la handbal feminin, scrie digisport.ro. Vicecampioana României a câștigat cu un gol marcat de Allison Pineau, care a punctat la ultima fază a meciului.

HCM nu a făcut un joc grozav, a ratat mult, însă a reușit să dea lovitura într-un final pe muchie de cuțit, în care soarta putea surâde oricărei formații, notează Agerpres.

Allison Pineau a fost eroina acestei victorii, deși nu avusese prea multe realizări până acum, la mai puțin de o săptămână de la incidentele de la Zalău, când a fost victima unor manifestări rasiste din partea suporterilor echipei gazdă.

Echipa antrenată de Aurelian Roșca a început rău meciul din Hexagon și era condusă cu 5-1 după 9 minute de joc. În minutul 21, scorul era de 8-6 pentru gazde, care nu au mai marcat până la pauză, în schimb HCM a punctat de două ori, astfel că la pauză cele două echipe erau la egalitate, 8-8.