Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Victorie după victorie la CM din China! România-Tunisia 39-22

Victorie după victorie la CM din China! România-Tunisia 39-22

09 Dec 2009   •   16:42

După atâta tensiune electorală şi în plină criză politică, nimeni nu pare să îşi arunce privirile spre performanţa adevarată, spre cei care înving fără dubii. Şi totuşi, în China, echipa naţională a României la handbal feminin a obţinut cea de-a patra victoria la Campionatul Mondial de la Suzhou, China. De data aceasta, "victima" elevelor lui Radu Voina a fost echipa Tunisiei, pe care româncele au învins-o cu scorul de 39-22. Rezultatul nu are o importanţă anume, România fiind deja calificată în faza grupelor principale. Singurul rezultat care va mai conta va fi cel din meciul cu Norvegia, care va fi luat în considerare şi în faza următoare a competiţiei.
Deja calificate în faza grupelor principale ale Campionatului Mondial din China, româncele au avut miercuri un meci uşor în faţa outsiderelor tunisiene. Naţionala României a început partida de la Suzhou ca de obicei, destul de slab, dar jucătoarele lui Radu Voina şi-au revenit foarte repede şi au luat un avans considerabil. La pauză, scorul era deja de 23-10 pentru România, iar avansul nu putea fi pierdut în a doua parte a meciului.
Diferenţa a crescut, chiar, în repriza secundă, şi a fost mare parte din timp de 15 goluri, până la finalul partidei. Alina Puşcaşu a fost din nou în formă mare şi apărarea tunisiană nu a avut soluţii, motiv pentru care partida s-a încheiat cu o victorie clară pentru România. Scorul final a fost 39-22, iar România bifează al patrulea succes din tot atâtea meciuri.
Marcatoarele echipei României au fost Puşcaşu 7 goluri, Stanca 6, Manea 6, Maier 5, Nechita 4, Vădineanu 3, Geiger 3, Neagu 2, Lecuşanu 2, Amariei 1, iar pentru Tunisia s-au remarcat Toumi 7 goluri şi Khouildi 6, potrivit Mediafax.
România mai are de disputat un singur joc în grupele preliminare, acela împotriva Norvegiei. Ungaria va juca în ultima etapă împotriva Japoniei, iar Tunisia va întâlni Chile.