Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România bifează a doua victorie la CM de handbal feminin din China: 37-28 cu Japonia

06 Dec 2009   •   16:43

România a înregistrat, duminică, a doua victorie consecutivă la Campionatul Mondial de handbal feminin din China. Reprezentativa ţării noastre s-a impus cu 37-28 în faţa Japoniei, după ce la pauză cele două formaţii s-au aflat la egalitate, scor 17-17.

După ce a zdrobit Chile în primul meci din China, scor 51-17, România a început stângaci partida cu Japonia şi a fost condusă pentru o bună perioadă a primei reprize. Fetele noastre au ratat cu seninătate la poarta niponelor, inclusiv două aruncări de la şapte metri, iar timp de jumătate de repriză Japonia a condus la două goluri diferenţă.

România a egalat prima oară în minutul 19, scor 10-10, şi a preluat conducerea în minutul 25. După pauză, echipa noastră a fost mult mai atentă, a jucat mai aproape de valoarea sa şi s-a desprins pe tabela de marcaj.

În alte meciuri jucate duminică în Grupa C, Ungaria a învins Chile cu 48-14, iar Norvegia a dispus de Tunisia cu 36-25. Cele trei favorite ale grupei, România, Ungaria şi Norvegia, au câte patru puncte în grupa preliminară, iar Tunisia, Japonia şi Chile au 0 puncte.

În următorul meci, România va juca luni împotriva Ungariei, de la ora 15:15.

Au evoluat echipele:
România: Paula Ungureanu, Florentina Stanciu - portari, Carmen Amariei (6 goluri), Adriana Nechita (2), Cristina Neagu (4), Iulia Puşcaşu (9), Ionela Stanca (6), Oana Manea (3), Cristina Vărzaru (2), Ada Moldovan (3), Adina Fiera, Clara Vădineanu (2), Melinda Geiger, Narcisa Lecuşanu. Antrenor: Radu Voina.

Japonia: Hiromi Tashiro, Kaori Fujima - portari, Megumi Takahashi, Aimi Ito, Akie Uegaki (9 goluri), Akina Shinjo (2), Hitomi Sakugawa (4), Tomoko Sakamoto (1), Shio Fujii (5), Aya Nakasone (1), Karina Maki (1), Yuko Arihama (5), Kaoru Yokoshima, Mayuko Ishitate, Yuki Tanabe. Antrenor: Hwang Kyung-young.