Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Oltchim a pierdut primul meci în grupele Ligii, în Rusia, cu Zvezda: 27-26

Oltchim a pierdut primul meci în grupele Ligii, în Rusia, cu Zvezda: 27-26

14 Noi 2009   •   21:18

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a înregistrat sâmbătă prima înfrângere în acest sezon al Ligii Campionilor, în partida din deplasare cu formaţia rusă Zvezda Zvenigorod. Rusoaicele s-au impus cu scorul de 27-26, având 12-10 la pauză, într-un meci contând pentru grupa C a Ligii Campionilor. În ciuda acestui rezultat, formaţia lui Radu Voina rămâne pe primul loc în grupă.
Româncele au început foarte bine meciul cu Zvezda, dar rusoaicele nu aveau de gând să se lase prea uşor pe teren propriu. Încă din prima repriză, jucătorele Zvezdei au trecut la conducere şi Nechita (6 goluri), Stanca (6), Lecuşanu (4) sau Neagu (4) nu au putut face destul pentru a întoarce scorul. În cele din urmă, înfrângerea a fost una la limită, iar româncele rămân cu doar un punct în clasament peste Zvezda.