Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Minaur Baia Mare, victorie de senzație în Liga Campionilor

HCM Minaur Baia Mare, victorie de senzație în Liga Campionilor

25 Oct 2015   •   21:42

HCM Minaur Baia Mare a învins în deplasare formația macedoneană RK Metalurg Skopje cu scorul de 23-21 (13-7), duminică, în Sala Boris Trajkovski, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, scrie agerpres.ro.

Minaur a dominat meciul și a condus de la un capăt la altul, dar a fost aproape să scape printre degete cele trei puncte pe final.Debutul a fost favorabil campioanei României, care a condus cu 3-0 (min. 5), 5-1 (9) și 7-2 (13). Minaur a avut avantaj maxim șase goluri, 12-6 (26), dar la pauză avansul băimărenilor era de patru goluri, 13-9.

În repriza secundă jocul a fost mai echilibrat, iar Metalurg a forțat egalarea, pe care a reușit-o în min. 54, după trei goluri consecutive (20-20). Macedonenii au condus în premieră în min. 56, 21-20, dar Minaur a egalat (21-21, min. 56) și apoi s-a apărat excelent (Tatai având o intervenție salutară) și a mai marcat de două ori, obținând o victorie foarte prețioasă, cu 23-21.