Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Bekele, campion mondial pentru a patra oară la 10.000 de metri

Bekele, campion mondial pentru a patra oară la 10.000 de metri

18 Aug 2009   •   03:04

Etiopianul Kenenisa Bekele a devenit pentru a patra oară în carieră campion mondial în proba de 10.000 de metri, precum compatriotul său Haile Gebrselassie, câştigând cursa de la Berlin după un atac pe ultimul tur. Bekele a fost cronometrat în 26 de minute şi 46,31 de secunde, un record al campionatelor, dar cu mult în urma recordului mondial.

Bekele a cucerit astfel al şaselea titlu consecutiv, la nivel global, în proba de 10.000 de metri. Atletul de 27 de ani a câştigat ultimele două titluri olimpice şi patru campioante mondiale, începând cu anul 2003.

Zersenay Tadese din Eritreea s-a ţinut după el până în ultimul tur, dar a fost lăsat apoi în spate şi a trebuit să se mulţumească cu timpul de 26 de minute şi 50,12 secunde şi medalia de argint, în timp ce bronzul i-a revenit lui Moses Masai din Kenya, cu 26 de minute şi 57,39 de secunde.