Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Serie excelentă pentru Cleveland Cavaliers: 11 victorii consecutive (VIDEO)

Serie excelentă pentru Cleveland Cavaliers: 11 victorii consecutive (VIDEO)

28 Mar 2009   •   11:43

Cu un LeBron James care pare a fi ajuns la maturitate, Cleveland Cavaliers continuă să scrie istorie. Succesul în faţa celor de la Minnesota Timberwolves a fost cel de-al 11-lea la rând pentru ?Cavaleri?, care, în acelaşi timp, au stabilit un nou record al francizei în ceea ce priveşte numărul de victorii în sezonul regulat. Performanţă ce poate fi îmbunătăţită, deoarece mai sunt de jucat încă 10 meciuri.

În partida de acasă cu Minnesota, Cavs nu le-au lăsat nicio speranţă adversarilor, la pauză scorul fiind deja 59-39. În partea a doua s-a jucat pentru spectacol, Cleveland învingând lejer cu 107-85. Evident, LeBron James şi-a tras şi acum partea leului, încheind întâlnirea cu 25 de puncte, 12 recuperări şi 7 pase decisive. De la oaspeţi, singurul care a reuşit să ţină pasul a fost Kevin Love, 18 puncte şi 6 recuperări.

Fără vedeta Kevin Garnett, accidentat, pentru Boston se anunţa o deplasare dificilă la Atlanta. Celtics au dominat însă autoritar primele trei sferturi, gazdele având o răbufnire pe final, însă prea târziu pentru a mai întoarce rezultatul. Campioana s-a impus cu 99-93, graţie evoluţiilor bune ale lui Ray Allen şi Paul Pierce, care au înscris 22, respectiv 21 de puncte.