Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Lakers a administrat ?cavalerilor? prima înfrângere a sezonului pe teren propriu (VIDEO)

09 Feb 2009   •   12:13

După ce a întrerupt două serii de peste zece victorii consecutive a campionilor de la Boston Celtics, Los Angeles Lakers a venit de hac încă unei echipe de top din Conferinţa de Est, administrând celor de la Cleveland prima înfrângere pe teren propriu a sezonului, scor 101-91. ?Cavalerii? lui LeBron James, care conduceau cu 10 puncte la pauză, aveau 23 de victorii consecutive la activ, înainte de acest meci.
Cu Kobe Bryant ?încetinit? de o răceală, Lamar Odom a preluat iniţiativa pentru Lakers şi a terminat partida cu un record personal al sezonului de 28 de puncte şi 17 recuperări. Bryant a adăugat şi el 19 puncte, inclusiv un coş cheie în sfertul patru. ?După accidentarea lui Andrew Bynum de săptămâna trecută era important pentru noi să jucăm bine?, a spus Odom, care a ajutat Lakers să obţină a 41-a victorie în 50 de partide. ?Acesta a fost unul dintre cele mai bune meciuri făcute de el pentru Lakers?, l-a lăudat antrenorul Phil Jackson.
Pau Gasol, care a jucat pe post de pivot la Lakers, a înscris şi el 18 puncte şi a reuşit 12 recuperări. De partea cealaltă, superstarul LeBron James a înscris doar 16 puncte şi a dat 12 pase decisive pentru Cleveland, reuşind doar cinci din 20 de aruncări din acţiune. Zydrunas Ilgauskas i-a condus pe ?cavaleri? cu 22 de puncte, în timp ce Mo Williams a înscris 19.
Victoria a completat o deplasare cu şase succese din tot atâtea partide pentru Lakers, care joi a pus capăt unei serii de 12 victorii consecutive a celor de la Boston Celtics.