Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Fernando Alonso aduce prima victorie pentru Ferrari în 2011, la Silverstone

Fernando Alonso aduce prima victorie pentru Ferrari în 2011, la Silverstone

10 Iul 2011   •   17:20

Spaniolul Fernando Alonso a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone, a noua etapă din Campionatul Mondial de Formula 1. A fost prima victorie obţinută în 2011 de Ferrari.

Pilotul iberic a fost urmat de liderul clasamentului general, Sebastian Vettel, şi de coechipierul acestuia de la Red Bull, australianul Mark Webber.

Britanicul Lewis Hamilton a salvat onoarea gazdelor, cu o clasare pe locul 4 obţinută cu emoţii, în ultimul viraj al cursei, în timp ce brazilianul Felipe Massa, de la Ferrari, a încheiat pe locul 5.

Startul a fost dominat de Sebastian Vettel, germanul plecând ca din puşcă şi depăşindu-l pe coechipierul său Mark Webber. Actualul campion mondial nu a avut nicio problemă în a se menţine în fruntea cursei, însă a pierdut primul loc din cauza unei erori făcute de echipa sa la a doua intrare la boxe, în turul 28. Din acel moment, Fernando Alonso a trecut în frunte şi şi-a mărit constant avansul, obţinând victoria la mai mult de 16 secunde.

Incidentul lui Vettel nu a fost singurul care a determinat clasamentul Marelui Premiu de la Silverstone. Jenson Button a fost nevoit să abandoneze în urma unei greşeli celor de la McLaren, care nu i-au fixat bine pneaul dreapta-faţă, în timp ce coechipierul său, Lewis Hamilton a fost obligat să încetinească pe final pentru că risca să rămână fără combustibil. De asemenea, tot din cauza propriilor mecanici, un alt reprezentant al gazdelor, Paul Di Resta, nu a reuşit să termine în puncte, după ce în calificări obţinuse al şaselea timp.

Finalul de cursă a fost dominat de duelul pentru poziţia secundă între cei doi piloţi de la Red Bull, Webber dând senzaţia că îl poate depăşi pe Vettel. Totuşi, australianului i s-a spus prin radio să nu-l mai atace pe colegul său, născând astfel noi discuţii în privinţa ordinelor de echipă.

Nico Rosberg, Sergio Perez, Nick Heidfeld, Michael Schumacher şi Jaime Alguersuari au completat topul primilor zece piloţi, cei care punctează, în timp ce Sebastian Buemi, Kamui Kobayashi, Jarno Trulli şi Heikki Kovalainen au abandonat.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va fi Marele Premiu al Germaniei, care va avea loc în weekendul 22-24 iulie.