Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Fernando Alonso a câştigat Marele Premiu al Coreei de Sud

Fernando Alonso a câştigat Marele Premiu al Coreei de Sud

24 Oct 2010   •   12:52

Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Fernando Alonso, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Coreei de Sud, a 17-a etapă a Campionatului Mondial, el fiind urmat de Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) şi de Felipe Massa (Ferrari), informează Mediafax.

Au mai terminat în puncte Michael Schumacher (Mercedes) - locul 4, Robert Kubica (Renault) - locul 5, Vitantonio Liuzzi (Force India) - locul 6, Rubens Barrichello (Williams) - locul 7, Kamui Kobayashi (Sauber) - locul 8, Nick Heidfeld (Sauber) - locul 9 şi Nico Hulkenberg (Williams) - locul 10.

Piloţii Red Bull, Mark Webber şi Sebastain Vettel, au abandonat, primul în urma unui accident, al doilea după o problemă la motor, în timp ce Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) a terminat pe locul 12.

Cursa a început cu o întârziere de zece minute, apoi a fost oprită după trei tururi pentru aproximativ 45 de minute, din cauza ploii care a căzut în zona circuitului de la Yeongam.