Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Aur pentru Spania. Dominguez a câştigat proba de 3.000 de metri cu obstacole

Aur pentru Spania. Dominguez a câştigat proba de 3.000 de metri cu obstacole

18 Aug 2009   •   02:49

Veterana spaniolă Marta Dominguez a avut un final uimitor de cursă şi a câştigat proba de 3.000 de metri cu obstacole, la Campionatul Mondial de Atletism de la Berlin. Atleta de 33 de ani s-a alăturat plutonului fruntaş cu trei ture înainte de final, însă a aşteptat până la ultimul obstacol ca să lanseze un atac.

Rusoaica Iulia Zarudneva a apăsat pe acceleraţie în momentul în care clopotul a anunţat ultimul tur de pistă, dar Dominguez şi kenyana Milcah Cheywa s-au ţinut după ea. Dominguez a ajuns-o la ultima barieră şi apoi s-a distanţat decisiv către medalia de aur, terminând cursa cu timpul de 9 minute şi 7,32 secunde.

Zarudneva a câştigat medalia de argint cu un record personal de 9 minute şi 8,39 secunde, în timp ce Cheywa a obţinut bronzul cu 9 minute şi 8,57 secunde.