Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Atletism: Nuţa Olaru a câştigat maratonul de la Denver

Atletism: Nuţa Olaru a câştigat maratonul de la Denver

22 Oct 2008   •   00:09

Atleta română Nuţa Olaru a câştigat maratonul de la Denver (Statele Unite), desfăşurat duminică, fiind înregistrată pe distanţa de 42,195 km cu timpul de 2h42min.18sec., informează presa americană.
Reprezentanta României a reuşit să o devanseze pe kenyanca Judy Kiplimo - 2h45min.11sec., poziţia a treia fiind ocupată de atleta americană Patty Rogers - 2h54min.27sec.
La masculin, cursa a fost dominată de atleţii kenyeni, care au ocupat primele trei poziţii. Primul a trecut linia de sosire Jynocel Basweti - 2h22min.13sec, urmată de Richard Kimeli - 2h23min54sec. şi de câştigătorul de anul trecut, Jonathan Ndambuki - 2h24min.53sec.
La maratonul de la Denver au participat 8.000 de alergători din 13 ţări, organizatorii reuşind să strângă suma de 200.000 de dolari pentru opere de caritate.