Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Anglia pierde în Irlanda dar câştigă Turneul celor 6 Naţiuni

Anglia pierde în Irlanda dar câştigă Turneul celor 6 Naţiuni

21 Mar 2011   •   13:58

Irlanda a pus capăt visului Angliei de reuşi Marele Şlem în Turneul celor 6 Naţiuni. „Verzii” au câştigat pe teren propriu cu 24-6 şi au încheiat competiţia pe locul 3, la egalitate de puncte cu Franţa şi Ţara Galilor. De cealaltă parte, echipa lui Martin Johnson obţine primul titlu din 2003 încoace.

Pe Aviva Stadium din Dublin, Irlanda a surclasat Anglia în spacial datorită evoluţiei senzaţionale a lui Jonathan Sexton, care a încheiat meciul cu 14 puncte, adăugate celor două eseuri reuşite de Tommy Bowe şi de căpitanul Brian O'Driscoll. Soarta partidei era decisă deja după prima repriză, la finalul căreia gazdele conduceau cu un neverosimil 17-3.

Franţa a reuşit să încheie turneul pe locul 2, în urma victoriei cu 28-9 în faţa Ţării Galilor. cei mai buni oameni ai „cocoşilor” au fost Morgan Parra, care a încheiat meciul cu 13 puncte, şi Lionel Nallet, care a înscris două încercări. De cealaltă parte, James Hook a transformat trei lovituri de pedeapsă pentru galezi.

Scoţia a evitat lingura de lemn, învingând Italia pe propriul teren, scor 21-8, după ce la pauză era condusă cu 6-8.