Antena 3 CNN Politică Sondaj: Este greșită decizia USR de a-l susține pe Nicușor Dan în locul Elenei Lasconi, consideră 60% dintre români

Sondaj: Este greșită decizia USR de a-l susține pe Nicușor Dan în locul Elenei Lasconi, consideră 60% dintre români

G.M.
1 minut de citit Publicat la 14:49 14 Apr 2025 Modificat la 14:54 14 Apr 2025
elena lasconi si nicusor dan
BEC a decis sâmbătă că partidul condus de Elena Lasconi nu are voie să facă campanie electorală pentru Nicușor Dan. FOTO Inquam Photos, Sabin Cîrstoveanu

60% dintre români consideră că decizia liderilor USR de a-l susține pe Nicușor Dan și de a renunța la sprijinul pentru Elena Lasconi este greșită, arată rezultatele unui sondaj Flashdata, realizat în perioada 10-12 aprilie.

89% dintre românii chestionați au spus că au aflat despre conflictul din USR în urma căruia i s-a retras Elenei Lasconi sprijinul pentru candidatura la alegerile prezidențiale. Doar 9% au răspuns că nu știau despre asceastă chestiune.

60% dintre români consideră că nu e bună decizia liderilor USR de a-l susține pe Nicușor Dan și de a renunța la sprijinul pentru Elena Lasconi, în timp ce 32% au spus că decizia a fost corectă, conform sondajului.

Dacă alegerile ar avea loc duminica viitoare, Nicușor Dan ar obține 20% din voturi, iar Elena Lasconi 9%, conform sondajului.

Sondajul a fost realizat în perioada 10-12 aprilie 2025, iar la întrebări au răspuns 7.500 respondenți, în vârstă de 18 ani și peste.

Marja de eroare la nivelul întregului eșantion: ±3,5%, la un nivel de încredere de 95%.

Metoda de culegere a datelor: chestionar aplicat online cu targetare pe locație, vârstă, urban/rural. Validarea eșantionului: s-a realizat după datele A.E.P privind prezența la vot, la alegerile prezidențiale tur 1 din 24 noiembrie 2024.   

Liderii USR au decis să nu o mai susțină pe Elena Lasconi drept candidată a partidului la alegerile prezidențiale din mai. Anunțul a fost făcut după o ședință a partidului în care liderii formațiunii au decis să-l susțină pe Nicușor Dan. Dominic Fritz și Ionuț Moșteanu i-au cerut, anterior, Elenei Lasconi să se retragă în favoarea lui Nicușor Dan, însă aceasta a refuzat. Decizia a venit după un sondaj intern recent care o arăta pe Lasconi departe de primele două locuri și obținând doar 4%.

Ulterior, Elena Lasconi i-a acuzat pe liderii USR care au decis să îi retragă sprijinul pentru alegeri, că sunt „trădători oportunişti” şi că aceştia îi datorează ei personal mandatele de parlamentar pe care le-au primit de la partid. Lasconi a spus că decizia nu este statutară şi a anunţat că va da partidul în judecată: „Când se vor linişti lucrurile, o să-mi caut dreptatea în Justiţie”.

De asemenea, Biroul Electoral Central a hotărât, sâmbătă, eliminarea tuturor materialelor electorale ale USR după ce partidul și-a retras sprijinul pentru propria candidată, Elena Lasconi, și a decis să-și ofere susținerea independentului Nicușor Dan.

×
x close