
George Simion, șeful AUR, a făcut mai multe călătorii de Ziua Unirii Principatelor - dacă dimineață el a fost la Iași unde a ținut și un discurs în fața protestatarilor AUR, spre mijlocul zilei, Simion a plecat spre Focșani și spre București. În capitală, el a participat la protestului lui Călin Georgescu de la Parcul Tineretului. Acolo, cei doi nu s-au întâlnit și nu au stat împreună.
În timp ce se afla la București, Simion a publicat pe Facebook o fotografie în care apare alături de mai mulți alți protestari, cu mesajul - „Sunt unde trebuie - printre românii mei! La mulți ani!”
Distanța dintre Georgescu și Simion e aparentă mai ales în contextul în care există o aparentă ruptură între cei doi - deși AUR continuă să susțină reluarea turului doi, o poziție care-l avantajează pe Georgescu, fostul candidat la prezidențiale s-a ferit să facă afirmații sau declarații pro-AUR, menținându-și poziția din campanie împotriva partidelor politice.
La protestul din București, însă, Simion nu a putut fi centrul atenției, pentru că protestatarii s-au adunat pentru Călin Georgescu. La puțin timp după apariția fostului candidat, participarea acestuia la hora Unirii și la protest, oamenii s-au îmbulzit să-l vadă și să-l atingă sau să vorbească cu el.
Întrebat de reporterul Antena 3 CNN cu privire la prezența sa la protest și dacă va merge cu Georgescu să depună o coroană de flori, George Simion a declarat: „Suntem aici mii de suflete, vom participa cu toții la depunerea de coroane, cum am făcut-o și la Iași și cum o să o fac și la Focșani. Eu fac asta de peste zece ani. Nu ne-am dezis, nu există om care să aibă sută la sută aceeași viziune”.