
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a afirmat luni în plenul Senatului, că primul interes ar trebui livrarea românilor de securitate energetică. Acesta a adăugat că nu trebuie "sa depindem de alţii", subliniind că trebuie să "nu fim vulnerabili în faţa experţilor în şantaj energetic de la Est", scrie Agerpres.
"România are, astăzi, pentru prima dată după 17 ani, o Strategie Energetică Naţională, pe care Guvernul a adoptat-o anul trecut şi care include direcţia în care trebuie să mergem. Avem de livrat pentru români o energie sigură, o energie ieftină şi o energie curată, în această ordine de priorităţi. [...] Primul interes ar trebui să fie să livrăm românilor această securitate energetică, să nu depindem de alţii, să nu fim vulnerabili în faţa celor care sunt experţi în şantaj energetic de la Est, aşa cum am fost ani de zile şi aşa cum, din păcate, încă sunt alţii în imediata noastră vecinătate. De aceea e atât de important că am început forajul în perimetrul Neptun Deep. Gândiţi-vă ce înseamnă? România, anul trecut, a devenit deja cel mai mare producător de gaz din Uniunea Europeană. Sunt date oficiale europene. Din 2027 sau poate mai curând, că proiectul e în avans, se mişcă bine, o să ne dublăm producţia de gaz românesc", a declarat Burduja.
Minitrul a adăugat că România apelează la importuri de energie, în prezent, din cauza faptului că, "în anii din urmă" s-au închis "din păcate, peste 7.000 de megawaţi termocentrale pe cărbune şi parţial pe gaz".
"În anii din urmă, România a închis, din păcate, peste 7.000 de megawaţi termocentrale pe cărbune şi parţial pe gaz. De aceea, astăzi, când avem consum mare, de exemplu la vârful de seară, suntem de multe ori nevoiţi să apelăm la importuri. Şi importurile sunt scumpe. Ştiţi ce am făcut pe mandatul meu? N-am închis niciun megawatt, nici măcar unul. Mai mult decât atât, în ciuda unor voci, am finalizat Grupul 5 de la Rovinari, o investiţie care a durat zece ani de zile, de 140 de milioane de euro. De ce grup pe cărbune? Pentru că până n-ai cu ce să înlocuieşti cărbunele, tot o sursă de producţie în bandă, atunci n-ar trebui să-l scoţi. Şi asta am făcut", a spus ministrul.
Potrivit sursei citate, în ceea ce priveşte atragerea de fonduri europene, România se află pe prima poziţie în Uniunea Europeană, raportat la Fondul de modernizare.
"S-a spus aici că n-avem cine ştie ce performanţe la fonduri europene. Verificaţi, vă rog, pe ce loc este România la absorbţia de fonduri europene din Fondul pentru modernizare. Vă spun eu: locul unu la nivel european, suntem campioni europeni, cu cele mai multe miliarde de euro. Sunt aproape 14 miliarde de euro din PNRR şi Fondul pentru modernizare care s-au dus în contracte semnate şi proiecte deja în implementare: 10.000 de megawaţi solari şi eolian 1.000 de megawaţi, stocare în baterii 1,7 miliarde de euro, 4.000 km reţea de transport şi distribuţie, proiecte de modernizare. Avem peste 2.000 de megawaţi în proiectele nucleare deblocate după zeci de ani de zile, contract semnat anul trecut. De asemenea, avem ca obiectiv să finalizăm hidrocentralele începute acum zeci de ani şi blocate de tot felul de litigii, cum este cel de la Bumbeşti-Jiu. Apoi Dumitra, 98% terminată, dar blocată de două-trei organizaţii de mediu, pentru că acolo s-a găsit un rac pe care nu l-a văzut nimeni. Suntem în procedură de a relua avizarea de mediu la Răstoliţa. Am obţinut, după foarte mulţi ani, în judeţul Mureş, acordul de mediu pentru 30 de megawaţi şi proiectul va fi finalizat anul acesta", a precizat Sebastian Burduja.
Reprezentantul Guvernului a subliniat că una dintre priorităţile zero ale sistemului energetic naţional se referă la dezvoltarea hidrocentralelor cu acumulare prin pompaj.
"Tarniţa-Lăpuşteşti era un proiect uitat într-un sertar, pe care în primele săptămâni de mandat l-am repus printre priorităţi la Ministerul Energiei. Am mandatat compania SAPE (N.r. - Societatea de Administrare a Participaţiilor în Energie) să scoată la licitaţie ceea ce a şi făcut şi în două rânduri n-a veni nimeni cu o ofertă eligibilă. De ce? Pentru că s-a construit foarte puţin în sectorul hidro în treizeci şi ceva de ani în România. Asta este realitatea. Şi apoi ne-am aşezat la masă cu cele mai mari firme din lumea asta care au construit gigawaţi de hidrocentrale cu acumulare prin pompaj, şi anume Itochu din Japonia şi EDF din Franţa şi ne punem la masă cu Hidroelectrica să facem acest proiect. Este o prioritate zero, cum sunt toate hidrocentralele cu acumulare prin pompaj. Asta este scris şi în Strategia Energetică Naţională şi asta vom livra. Aţi vorbit de facturi. Din păcate, un neadevăr pe care văd că îl perpetuaţi (N.r. - iniţiatorii moţiunii de cenzură) în spaţiul public, cum că am plătit cea mai scumpă energie din Uniunea Europeană. Facturile sunt plafonate în România de peste doi ani de zile, dinaintea mandatului meu de ministru. La energie electrică avem al cincilea cel mai mic preţ în Uniunea Europeană şi la gaz avem al patrulea cel mai mic preţ din Uniunea Europeană. Acestea sunt datele Eurostat şi vă rog frumos să le verificaţi, să le vedeţi cu ochii dumneavoastră. Cine are preţuri mai mici decât noi? Câteva ţări care iau în continuare gaz de la Federaţia Rusă. Sper că nimeni de aici nu ar susţine un asemenea scenariu pentru ieftinirea facturilor, pentru că, mai presus decât orice, totuşi, libertatea n-are preţ şi asta ar însemna să avem o ţară puternică pe picioarele ei, să nu mai depindem de alţii", a explicat ministrul Energiei.
Senatul dezbate şi votează, luni, moţiunea simplă împotriva ministrului Energiei, Sebastian Burduja. Moţiunea intitulată "Ministrul Energiei - un lider fără direcţie, între promisiuni verzi şi realităţi gri" a fost depusă pe 26 martie în plen de către liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu.
Cei 45 de semnatari ai moţiunii (28 senatori AUR, 10 S.O.S. România şi 7 POT) susţin că "domeniul Energiei, vital pentru orice ţară, reprezintă o pălărie prea mare pe capul ministrului Burduja" şi solicită demisia acestuia, acuzând "o gestionare dezastruoasă, care ne-a costat scump".