Nicușor Dan și Ilie Bolojan s-au întâlnit la ambasada SUA din București, miercuri seară, în prima întâlnire de după consultările pentru formarea guvernului de marți după-amiază. Spre deosebire de ziua de marți, când cei doi au părut vizibil tensionați și și-au aruncat priviri glaciale, miercuri seară, președintele și premierul au avut o atitudine total schimbată – au dat mâna cordial și chiar au schimbat niște zâmbete.
După ce s-au salutat, Nicușor Dan a părut că i-a transmis un mesaj rapid lui Ilie Bolojan – „Vorbim după”.
La recepția de la ambasada SUA, președintele și premierul au fost centrul atenției, iar toată lumea și-a ațintit privirile asupra celor doi, pentru a vedea cum decurge interacțiunea. Ilie Bolojan și Nicușor Dan au de mai multe luni o relație încordată.