Antena 3 CNN Formula 1 Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1

Max Verstappen, campionul mondial de la Red Bull, a câştigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1, în direct la Antena 3 CNN.

de Redacția Antena 3 CNN    |    07 Apr 2024   •   10:21

Campionul mondial Max Verstappen a plecat din pole – position, fiind urmat de către coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez. Lando Norris de la McLaren, este pilotul care a plecat din poziția a 3-a.

Plecat din pole position pentru a 4-a oară în 4 curse, Verstappen nu s-a mai lăsat surprins de asaltul monoposturilor Ferrari, așa cum s-a întâmplat la Melbourne.

În GALERIA FOTO de mai jos puteţi vedea mai multe imagini cu Max Verstappen, câștigătorul Marelui Premiu al Japoniei la formula 1.

Olandezul a dominat cursa de la Suzuka fără emoții. Colegul lui Verstappen, Perez a avut o problemă în turul 8, când a ieșit temporar de pe circuit, dar s-a redresat repede în fața lui Norris.

La start, Carlos Sainz, primul pilot al Scuderiei Ferrari, s-a situat pe locul patru. Sainz a reușit să câștige o poziție și a terminat cursa din Japonia pe locul trei.

Max Verstrappen a terminat cursa cu timpul de 1:54:23, în timp ce Sergio Pérez a avut 1:54:36, iar Carlos Sainz 1:54:44.

Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei se desfășoară pe Circuitul de la Suzuka. Acesta are o lungime de 5,807 km și un număr total de tururi de 53.