Antena 3 CNN Formula 1 Formula 1: Victorie pentru Max Verstappen. Pilotul olandez a câștigat Marele Premiu al Spaniei

BeFunky-collage - 2024-06-23T184610.348
Formula 1: Victorie pentru Max Verstappen. Pilotul olandez a câștigat Marele Premiu al Spaniei / Sursă foto: Instagram Formula 1
de Roxana Mihăiescu    |    23 Iun 2024   •   18:46

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Spaniei la Formula 1, a zecea etapă a Campionatului Mondial. Podiumul a fost completat de Lando Norris și Lewis Hamilton.

Max Verstappen a obținut cea de-a șaptea victorie din acest sezon. Pilotul olandez, triplul campion mondial en titre, a dominat cursa şi s-a instalat la conducere imediat după start, fiind cronometrat cu timpul de 1h 28 min. 20 sec. 227/1000 după 307,236 km.

Bătălia a fost una tensionată, după cum a declarat chiar el.

„A fost o strategie agresivă, dar care și-a arătat roadele. La start a trebuit să trec un pic pe iarbă, am pierdut timp, însă astăzi a contat cel mai mult că am avut grijă de pneuri”, a declarat Max Verstappen.

După Verstappen, podiumul a fost completat de Lando Norris și Lewis Hamilton. Russell, Leclerc, Sainz, Piastri, Perez și Ocon.