Antena 3 CNN Formula 1 George Russell a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Clasamentul final al piloților

Podiumul Formula 1 la Marele Premiu al Belgiei 2024, George Russell, Lewis Hamilton
Podiumul Formula 1 la Marele Premiu al Belgiei 2024, George Russell, Lewis Hamilton și Oscar Piastri. Sursa foto: Getty Images
de Mia Lungu    |    28 Iul 2024   •   18:33

Pilotul britanic George Russell (Mercedes) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, desfăşurat duminică pe circuitul de la Spa-Francorschamps.

Russell s-a impus cu un avans de 056/100 în faţa compatriotului şi coechipierului său Lewis Hamilton, septuplu campion mondial de Formula 1, aflat la ultimul său sezon sub culorile Mercedes.

Echipa Mercedes nu mai realizase o dublă în Formula 1 de la Marele Premiu al Braziliei din 2022.

Pe poziţia a treia, la 01 sec 173/1000, s-a clasat australianul Oscar Piastri, pilotul echipei McLaren.

Acesta este al treilea succes în Formula 1 pentru George Russell şi al doilea de la debutul acestui sezon, în condiţiile în care a fost unicul pilot care a avut o singură oprire la boxe în cursa din Belgia.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, a încheiat Grand Prix-ul Belgiei pe locul al cincilea, după ce a fost retrogradat zece locuri pe grila de start din cauza unei penalizări pentru schimbarea motorului monopostul său peste cota permisă de regulament.

Verstappen rămâne însă liderul clasamentului general al piloţilor, după primele 14 curse ale sezonului (din cele 24 programate), cu un avans de 78 de puncte faţă de britanicul Lando Norris (McLaren), clasat pe locul al şaselea duminică.

"Marele Circ" întră în vacanţă aproximativ o lună, următoarea etapă fiind programată pe 25 august, în Olanda.

Clasamentul Marelui Premiu al Belgiei (44 tururi de circuit, 308,052 km)