Antena 3 CNN Formula 1 George Russell a câștigat Marele Premiu al Austriei la Formula 1, după un accident între Verstappen şi Norris

de Redacția Antena 3 CNN    |    30 Iun 2024   •   18:28

Marele Premiu de Formula 1 al Austriei, desfăşurat duminică la Spielberg, s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a britanicului George Russell (Mercedes), care a beneficiat de un incident între compatriotul său Lando Norris (McLaren) şi olandezul Max Verstappen (Red Bull), câştigătorul ultimelor trei ediţii ale Campionatului Mondial, transmite presa internaţională, citată de Agerpres.

George Russell, care a plecat de pe poziţia a treia a grilei de start, a adus prima victorie pentru Mercedes din noiembrie 2022, când el s-a impus în Brazilia, reuşind primul lui succes în Formula 1. Britanicul a fost urmat de australianul Oscar Piastri (McLaren) şi de spaniolul Carlos Sainz (Ferrari). Celălalt britanic de la Mercedes, Lewis Hamilton, a ocupat locul 4.

După acroşajul dintre Max Verstappen şi Lando Norris, olandezul, plecat din pole position, a încheiat cursa pe locul 5, iar britanicul a fost nevoit să abandoneze. Verstappen câştigase precedentele două ediţii ale MP al Austriei.

Top 10 a fost completat de germanul Nico Hulkenberg (Haas), mexicanul Sergio Perez (Red Bull), danezul Kevin Magnussen (Haas), australianul Daniel Ricciardo (Racing Bulls) şi francezul Pierre Gasly (Alpine).

Cele unsprezece Mari Premii din acest an au avut cinci învingători diferiţi: Max Verstappen, Carlos Sainz, Lando Norris, Charles Leclerc (Ferrari) şi Russell.

Russell a obţinut această victorie cu o săptămână înainte de MP al Marii Britanii de la Silverstone.

În clasamentul piloţilor, Verstappen şi-a mărit avansul faţă de Leclerc şi Norris, care nu au obţinut puncte.

×
Subiecte în articol: Formula 1 marele premiu al austriei
Cele mai noi știri pe ANTENA 3 CNN
» Vezi toate știrile
Beryl devine cel mai timpuriu uragan de categoria 5 înregistrat vreodată în Atlantic