![dupa ce trump i a dat afara pe monitorii nucleari guvernul american alearga sa i reangajeze dar nu mai poate da de ei dupa ce trump i a dat afara pe monitorii nucleari guvernul american alearga sa i reangajeze dar nu mai poate da de ei](https://www.antena3.ro/thumbs/landscape/2025/02/16/dupa-ce-trump-i-a-dat-afara-pe-monitorii-nucleari-guvernul-american-alearga-sa-i-reangajeze-dar-nu-mai-poate-da-de-ei-952531.webp)
Tentativele de soluţionare a crizei politice din Ucraina în mod paşnic sunt vane, a declarat sâmbătă ministrul de Interne Vitali Zaharcenko, acuzând manifestanţii că depozitează arme, relatează AFP, conform Mediafax.
"Evenimentele care au avut loc în ultimele zile în capitala ucraineană au arătat că tentativele noastre de soluţionare în mod paşnic, fără recurgere (...) la forţă, sunt vane", afirmă ministrul, citat într-un comunicat.
"Îndemnurile noastre nu sunt ascultate, iar armistiţiul este încălcat", a adăugat el, acuzând manifestanţi că "depozitează arme" în centrul Kievului.