
La câteva zile după ce a sugerat că este deasupra legii, Donald Trump s-a declarat „rege” în urma demersului administrației sale de a anula noile taxe pentru șoferii din Manhattan.
„TARIFAREA CONGESTIEI ESTE MOARTĂ. Manhattan-ul și tot New York-ul sunt SALVATE. TRĂIASCĂ REGELE!”, a scris el miercuri pe rețeaua sa socială, Truth Social.
Conturile X și Instagram al Casei Albe au distribuit apoi declarația sa, împreună cu o copertă falsă a revistei Time, cu un portret al președintelui purtând o coroană și cu mențiunea „Trăiască regele”.
Taylor Budowich, adjunctul șefului de cabinet al Casei Albe, a distribuit, de asemenea, o imagine generată de AI a președintelui purtând o coroană și o pelerină regală.
— Taylor Budowich (@Taylor47) February 19, 2025
„Suntem o națiune a legilor, nu condusă de un rege. Ne vedem în instanță”
Într-o scrisoare adresată miercuri guvernatorului statului New York, Kathy Hochul, secretarul pentru transporturi, Sean Duffy, a prezentat obiecțiile președintelui față de primul program de taxare a congestiei, afirmând că oficialii federali vor discuta cu statul despre planurile de „încetare ordonată a operațiunilor de taxare”, potrivit The Independent.
Duffy a numit programul „înapoiat și nedrept” și o „palmă pe fața americanilor din clasa muncitoare și a proprietarilor de întreprinderi mici”.
„Transportul public este sufletul orașului New York și este esențial pentru viitorul nostru economic - așa cum un newyorkez, precum președintele Trump, știe foarte bine”, a răspuns Hochul.
De la lansarea programului luna trecută, congestia vehiculelor în New York „a scăzut dramatic și navetiștii ajung la serviciu mai repede ca niciodată”, a spus ea.
„Suntem o națiune a legilor, nu condusă de un rege”, a spus Hochul. „Ne vedem în instanță”
Declarația lui Trump urmează declarației sale că „cel care își salvează țara nu încalcă nicio lege”, un mesaj împărtășit și de conturile X ale Casei Albe, într-o aparentă susținere a convingerii că președintele Statelor Unite este incapabil să încalce vreo lege.
Autoritatea Metropolitană de Transport (MTA) din New York l-a dat miercuri în judecată pe Duffy și pe oficialii federali din domeniul transporturilor, susținând că administrația Trump a intenționat în mod ilegal și „precipitat - și din motive vădit politice - să „pună capăt” programului, așa cum a proclamat atunci candidatul Trump că va face în prima sa săptămână în funcție”.
„Eforturile administrației de a anula în mod sumar și unilateral hotărârile luate în considerare de ramurile politice - federale, de stat și municipale - sunt ilegale, iar Curtea ar trebui să declare că acestea sunt nule și neavenite”, au susținut avocații MTA.
În cazul în care instanța îi permite lui Trump să își pună în aplicare amenințările, acesta va elimina mai mult de 15 miliarde de dolari pe care MTA a planificat să le cheltuiască pentru modernizări cruciale în întregul sistem de transport în comun al orașului, care transportă zilnic peste 3,6 milioane de persoane cu metroul și 1,4 milioane cu autobuzul.
„Este mistificator faptul că, după patru ani și 4.000 de pagini de analiză de mediu sub supraveghere federală - și la doar trei luni de la aprobarea finală a programului- Departamentul Transporturilor încearcă să schimbe complet cursul”, a declarat președintele și directorul general al MTA, Janno Lieber.
Controlorul orașului New York, Brad Lander, s-a declarat „îngrozit” de acțiunile președintelui, pe care le-a numit „un alt exemplu de depășire a atribuțiilor federale de către administrația Trump”.