
Președintele Trump a glumit vineri că o "ofertă secretă" din partea regelui Carol al III-lea îi sună bine, în urma unei invitații din partea regelui pentru o vizită de stat în Regatul Unit. Un articol The Sun susţină că oferta ar putea fi de a reduce tensiunile dintre Casa Albă și Canada și ar putea include SUA ca "membru asociat" al Commonwealth-ului, potrivit The Hill.
Președintele Statelor Unite, Donald Trump pe Truth Social un articol din The Sun, care a raportat că regele îi va face o "ofertă secretă" lui Trump în timpul vizitei. Articolul susține că oferta ar putea fi de a reduce tensiunile dintre Casa Albă și Canada și ar putea fi de a include SUA ca "membru asociat" al Commonwealth-ului.
"Îl iubesc pe Regele Charles. Sună bine pentru mine", a declarat Trump.
Canada face parte din Commonwealth-ul Națiunilor, la care a aderat în 1931 pentru a marca legătura sa istorică cu Regatul Unit. Regele Charles este șeful Commonwealth-ului, care cuprinde 56 de țări. Când premierul britanic Keir Starmer a vizitat Casa Albă luna trecută, el i-a spus președintelui că a fost invitat pentru o vizită de stat și a adus o scrisoare de la Charles.
Trump a întrerupt ulterior discuția în timpul unei conferințe de presă cu Starmer despre dorința sa de a face din Canada "cel de-al 51-lea stat". Un reporter l-a întrebat pe prim-ministru dacă a discutat cu Trump despre "declarațiile sale repetate privind dorința de a anexa Canada" și dacă Charles și-a exprimat îngrijorarea cu privire la remarcile lui Trump.
Starmer a insistat că nu a existat nicio discuţie între cei doi lideri cu privire la problemele de top, adăugând că nu au abordat Canada înainte ca Trump să încheie conversația.