Antena 3 CNN Externe Momentul în care tancuri ucrainene trec fără nicio problemă prin „dinții de dragon” puși de ruși în Belgorod

Momentul în care tancuri ucrainene trec fără nicio problemă prin „dinții de dragon” puși de ruși în Belgorod

B.C.
2 minute de citit Publicat la 20:12 09 Apr 2025 Modificat la 22:18 09 Apr 2025
tancuri
Noua operaţiune ucraineană în regiunea Belgorod ar avea drept scop dislocarea de efective ruse din alte sectoare ale frontului. FOTO: X

Mai multe tancuri ale forțelor armate ucrainene au fost surprinse în timp ce treceau granița în Rusia fără să aibă probleme, deși acolo erau montați „dinți de dragon”, pe care Moscova a cheltuit sume uriașe de bani. 

Imaginile postate pe X arată cum mai multe tancuri trec frontiera, în ciuda „dinților de dragon” montați de Moscova pentru a proteja granița.

Noua operaţiune ucraineană în regiunea Belgorod ar avea drept scop dislocarea de efective ruse din alte sectoare ale frontului.

Ucraina se luptă să menţină controlul de-a lungul graniţei sale de nord-est cu Rusia, respingând în acelaşi timp încercările de înaintare ale Moscovei în regiunea Sumî şi eforturile ruse de a recupera în totalitate regiunea Kursk.

Prezenţa forţelor ucrainene în regiunea rusă Belgorod a fost confirmată luni de preşedintele Volodimir Zelenski, fiind a doua incursiune în regiunile de frontieră ale Rusiei din august 2024. El a explicat că operațiunile sunt un răspuns justificat la invazia pe scară largă a Moscovei, transmite euronews.com.

„Războiul trebuie să se întoarcă de unde a venit”

„Continuăm să desfășurăm operațiuni active în zonele de frontieră de pe teritoriul inamic, iar acest lucru este absolut corect. Războiul trebuie să se întoarcă de unde a venit”, a spus Zelenski.

Zelenski a subliniat că scopul principal al acestor acțiuni este de a proteja orașele și așezările ucrainene din regiunile Sumî și Harkov, pe care Rusia le atacă în mod regulat.

Trupele ucrainene ar fi trecut granița rusă în regiunea Belgorod la sfârșitul lunii martie.

Potrivit evaluării Institutului pentru Studiul Războiului din 29 martie, forțele ucrainene au avansat în satul Popovka, lângă granița dintre Rusia și Ucraina.

Nu este prima dată când forțele ucrainene trec granița în Belgorod. Acestea au efectuat raiduri ocazionale din 2023 și durau de obicei câteva ore, neavând importanță militară strategică.

Acest lucru contrastează cu operațiunea în curs, care seamănă mai mult cu incursiunea de la Kursk, din august 2024.

În timp ce trupele ucrainene treceau granița în Belgorod, acestea se retrăgeau și din Kursk, unde forțele Moscovei au recucerit centrul logistic Sudja și o mare parte din teritoriul pe care trupele ucrainene îl dețineau din august anul trecut.

Încă nu este clar câte trupe sunt prezente pe teren, câtă importanță acordă Kievul noii incursiuni din Belgorod și cât timp intenționează să o mențină.

×
x close