Antena 3 CNN Externe CIA și serviciile europene de informații îl contrazic pe Trump: ucrainenii nu sunt încercuiți în Kursk

CIA și serviciile europene de informații îl contrazic pe Trump: ucrainenii nu sunt încercuiți în Kursk

A.I.
2 minute de citit Publicat la 16:10 20 Mar 2025 Modificat la 16:44 20 Mar 2025
Un soldat își acoperă urechile în timp de un tun de artilerie trage un foc
Soldații ucraineni mai ocupă o poziție foarte redusă în regiunea rusă Kursk, dar nu sunt încercuiți, conform informațiilor CIA și ale altor servicii occidentale. Foto: Hepta

Trupele ucrainene au pierdut aproape tot teritoriul pe care îl ocupaseră în august anul trecut în provincia rusă Kursk, dar nu sunt încercuite acolo, relatează Agerpres, care citează în acest evaluări ale serviciilor de informații din Europa și din SUA, inclusiv CIA, consemnate în presa internațională.

Scenariul privind încercuirea ucrainenilor în Kursk a fost propagat atât de Kremlin, cât și de președintele SUA, Donald Trump.

Liderul american i-a cerut omologului rus "să îi cruțe pe ucrainenii încercuiți", în urma discuțiilor purtate la Moscova de emisarul său, Steve Witkoff, cu Vladimir Putin. Mesajul public al lui Trump a fost construit pe ideea că forțele Kievului sunt într-o situație disperată, dar că sunt șanse ca "războiul oribil și sângeros să se încheie, în sfârșit".

Putin a răspuns tot cu un mesaj public, în care a spus că garantează viețile soldaților ucraineni de pe acel sector de front dacă depun armele şi se predau.

Ucrainenii și-au pierdut pozițiile ocupate în Kursk, dar nu sunt încercuiți, spun serviciile occidentale de informații

Ocupând inițial în Kursk o suprafață de circa 1.300 de kilometri pătrați, armata ucraineană a pierdut treptat din acest teritoriu în urma contraatacurilor rusești, sprijinite şi de trupe nord-coreene.

De la începutul lunii martie, pierderile ucrainene s-au accelerat. Ca efect al unei contraofensive ruse puternice, unitățile ucrainene au pierdut inclusiv controlul asupra orașului Sudja, cea mai importantă poziție pe care o ocupaseră în Kursk.

În prezent, ucrainenii mai controlează o suprafață de cel mult 40 până la 60 de kilometri pătrați în provincia rusă, într-o zonă din vecinătatea graniței. Soldații Kievului sunt supuși atacurilor din mai multe direcții, fără a fi însă complet încercuiți, după cum afirmă oficialii la curent cu evaluările serviciilor de informații.

De asemenea, Institutul american pentru Studiul Războiului (ISW) anunța pe 14 martie că nu a observat elemente geolocalizate care să indice că forțele ruse au încercuit un număr semnificativ de forțe ucrainene în Kursk sau în altă parte de-a lungul frontului din Ucraina.

În august 2024, Rusia a cunoscut prima incursiune armată pe teritoriul său, după al Doilea Război Mondial

Lansată pe 6 august 2024, incursiunea Ucrainei în regiunea rusă de frontieră a reprezentat singurul succes militar al Kievului în ultimele 18 luni de război. Totuși, armata ucraineană nu a reușit să ajungă la centrala nucleară Kursk şi nici să forțeze Rusia să disloce suficient de multe trupe din Donbas pentru a-și compromite înaintarea lentă, dar relativ constantă din ultima perioadă în estul țării invadate.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski spera ca prin ocuparea unei porțiuni de teritoriu rus să aibă o monedă de schimb la eventuale negocieri de pace cu Moscova, scenariu care însă nu s-a materializat.

Între timp, trupele ucrainene au lansat atacuri la granița cu regiunea rusă Belgorod, situată la est de Kursk, iar cele ruse au ocupat poziții în regiunea ucraineană Sumî.

×
x close