![albania respinge categoric propunerea lui trump de a primi palestinieni expulzati din fasia gaza nu se va intampla albania respinge categoric propunerea lui trump de a primi palestinieni expulzati din fasia gaza nu se va intampla](https://www.antena3.ro/thumbs/landscape/2025/02/16/albania-respinge-categoric-propunerea-lui-trump-de-a-primi-palestinieni-expulzati-din-fasia-gaza-nu-se-va-intampla-952549.webp)
„Siria se angajează în general faţă de toate convenţiile pe care le semnează. Ea a trimis recent inventarul arsenalului său chimic Organizaţiei pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC), iar în curând experţii vor pleca în Siria pentru a veriffica situaţia acestor arme la faţa locului", a declarat Assad.
„Din partea Guvernului sirian nu există obstacole", a continuat preşedintele Siriei.
Cu toate acestea, Assad un exclude posibilitatea unei intervenţii armate a Statelor Unite în ţara sa.
„Posibilitatea ca Statele Unite să lanseze un atac împotriva Siriei este în continuare reală. Fie sub pretextul armelor chimice, fie pentru alte pretexte", a afirmat el.
„Dacă aruncăm o privire spre războaiele precedente, spre politicile Statelor Unite, cel puţin începând din prima jumătate a anilor '50, observăm că este vorba despre o politică care trece de la o agresiune la alta. Această politică nu s-a schimbat şi nu văd acum un motiv special ca acest lucru să se schimbe", a adăugat Assad.