Antena 3 CNN Externe 70 de oameni arestați în Atena, după ce au atacat o secție de poliție cu cocktailuri molotov și petarde

70 de oameni arestați în Atena, după ce au atacat o secție de poliție cu cocktailuri molotov și petarde

I.C.
1 minut de citit Publicat la 11:45 13 Apr 2025 Modificat la 11:45 13 Apr 2025
GettyImages-2201813748
Proteste în Grecia, Atena, din 28 februarie 2025. Imagine cu caracter ilustrativ. Foto: Getty Images

Autorităţile greceşti au arestat, sâmbătă noaptea, aproximativ 70 de persoane care au atacat o secţie de poliţie cu sticle incendiare, petarde şi pietre, relatează DPA, preluată de Agerpres.

Mai multe automobile şi motociclete aflate în apropiere au luat foc. Forţele de ordine au folosit gaze lacrimogene pentru a-i putea dispersa pe manifestanţi.

O persoană a fost uşor rănită în timpul ciocnirii cu forţele de ordine.

Violenţele au început după un eveniment muzical desfăşurat într-un parc din districtul Exarhia, potrivit unor martori. În jurul miezului nopţii, în jur de 50 de persoane au părăsit locul şi au atacat o secţie de poliţie aflată în apropiere. Violenţele s-au extins rapid pe mai multe străzi adiacente.

Situaţia era calmă duminică dimineaţă. Poliţia bănuieşte că a fost vorba despre un protest, care a degenerat, legat de accidentul feroviar grav de acum doi ani.

În februarie 2023, 57 de persoane, majoritatea studenţi, şi-au pierdut viaţa când un tren de pasageri şi un tren marfar s-au ciocnit frontal la Tempe, în centrul Greciei, după ce li s-a permis să circule pe aceeaşi linie.

Accidentul a declanşat greve de amploare şi sute de manifestaţii în Grecia şi în străinătate şi a condus la depunerea a două moţiuni de cenzură anul trecut şi în martie acest an, pe care guvernul conservator le-a depăşit.

Familiile victimelor bănuiesc că explozia uriaşă de la momentul impactului înseamnă că trenul de marfă transporta o substanţă periculoasă nedeclarată. Compania Hellenic Train a negat că ar fi avut cunoştinţă despre o încărcătură ilegală în trenul de marfă

×
x close