Antena 3 CNN EURO2016 Probleme pentru Naţională în primul meci de la EURO 2016. Statistica îngrijorătoare pentru români

07 Iun 2016   •   16:11

Selecţionata Franţei, adversara României în partida de deschidere a EURO 2016, programată vineri seara pe Stade de France, nu a pierdut niciodată în istoria sa meciul de debut la Campionatul European de fotbal.

Cu excepţia ediţiei din 2004, când s-a oprit în sferturi (0-1 cu Grecia), naţionala "cocoşului galic" a reuşit să atingă faza semifinalelor de fiecare dată când a debutat cu o victorie în competiţia continentală. Aşa au stat lucrurile şi la EURO 1996, când francezii au învins la limită România (1-0) în primul lor joc de la turneul final găzduit de Anglia, înclinându-se apoi greu, la loviturile de departajare, în semifinala cu Cehia (scor 5-6).

În plus, Franţa a cucerit de două ori titlul de campioană europeană, în ambele cazuri pe teren propriu şi după ce a jucat meciul de debut la turneul final cu Danemarca (1-0 în 1984 şi 3-0 în 2000).

Mult mai rău au stat, însă, lucrurile după ce "Les Bleus" au debutat cu o remiză în preliminariile Campionatului European, aşa cum s-a întâmplat în 1992 (1-1 cu Suedia) sau în 2008 (0-0 în faţa României), când s-au oprit apoi în faza grupelor la turneul final.

Singura excepţie a fost la ediţia precedentă, din 2012, când elevii lui Laurent Blanc au atins cu greu sferturile de finală, cu numai 4 puncte acumulate în 3 meciuri, după ce au fost ţinuţi în şah de Anglia în meciul de debut (1-1). Aventura francezilor s-a încheiat însă brusc în urmă cu patru ani, fiind învinşi cu 2-0 de Spania, care şi-a păstrat în final titlul european.

Sursă: Agerpres