
O manifestație convocată pe 26 martie la București de partidul AUR pentru Călin Georgescu este speculată de Kremlin, care și-a pus politicienii pro-ruși de la Chișinău să recruteze participanți la eveniment, scrie publicația Deschide.md.
"Moscova, care îl susține deschis pe Georgescu, a mobilizat mai mulți reprezentanți ai Partidului Socialist din Republica Moldova", arată publicația citată.
Unul dintre responsabilii pentru recrutarea și deplasarea cetățenilor Republicii Moldova la acțiunea pro-Georgescu este Aleksandr Haceaturean.
Haceaturean este fratele vitreg al lui Vlad Bătrîncea, vicepreședintele Parlamentului de la Chișinău și secretarul executiv al PSRM.
În urmă cu 10 ani, presa a consemnat că Bătrîncea a rupt în plenul legislativului moldovean harta României Mari.
Conform Deschide.md, Haceaturean, cunoscut și sub numele de Aleksandr Sologubov, se implică activ în recrutarea unor persoane din mediul PSRM pentru mitingul din 26 martie.
Acțiunile sale subliniază conexiunea directă între anumite structuri pro-ruse din Republica Moldova și mișcările politice din România legate de Georgescu.
Cine este Alexandr Haceaturean - Sologubov
Născut pe 2 august 1977, Haceaturean este fratele mai mare al lui Vlad Bătrîncea pe linie maternă.
În 2001, a fost condamnat la șase ani de închisoare pentru infracțiunea de "vătămare gravă a integrității corporale". A fost eliberat în 2006, înainte de termen.
Ultimul său loc de muncă a fost la Secretariatul Parlamentului de la Chișinău. În perioada iulie 2022 – ianuarie 2025, Haceaturean a fost șofer al acestei instituții.
După ce a fost concediat, el a început o campanie intensă pe rețelele sociale în favoarea lui Georgescu.
Deschide.md a publicat capturi ale paginii acestuia pe o rețea socială în care sunt propagate mesaje pro-Călin Georgescu (foto următoare).
Tensiuni în sânul socialiștilor pro-ruși din Republica Moldova
Potrivit surselor Deschide.md, în interiorul PSRM se vorbește despre intenția grupării conduse de Vlad Bătrîncea de a se debarasa de liderul Igor Dodon.
După ce Moscova i-a întors demonstrativ spatele lui Dodon - fost președinte al Republicii Moldova și, până nu demult, principalul actor pro-rus la Chișinău - actualul președinte PSRM s-ar putea vedea marginalizat chiar de cei mai apropiați aliați.
Printre aceștia se numără Bătrîncea și Olga Cebotari, fost vicepremier pentru reintegrare.
Cei doi ar fi primit indicații de la Kremlin să ofere sprijin fostului premier din perioada comunistă, Vasile Tarlev.
Tarlev s-a remarcat în perioada recentă în calitate de candidat în alegeri al grupării fondate de condamnatul fugar Ilan Șor, care se ascunde la Moscova.
În perspectiva alegerilor parlamentare din această toamnă, Bătrîncea și Cebotari ar fi ofertat deja mai mulți deputați din Blocul Comuniștilor și Socialiștilor să adere la Partidul pentru Viitorul Moldovei.
Această formațiune politică este condusă de Vasile Tarlev și susținută de Rusia.
Rusia are planuri similare pentru România și Republica Moldova
Implicarea unor actori politici pro-ruși din Republica Moldova în mobilizarea susținătorilor la protestul pro Călin Georgescu subliniază interesul Moscovei în destabilizarea scenei politice din România.
În același timp, strategia Rusiei vizează și Republica Moldova, unde continuă să sprijine forțele politice care îi servesc interesele.
Dubla abordare corespunde strategiei de menținere și extindere a influenței Kremlinului în regiune prin subminarea securității și stabilității ambelor state, conchide publicația Deschide.md.