Antena 3 CNN Economic Transporturi Tronsonul Pitești – Curtea de Argeș din autostrada Sibiu-Pitești este aproape finalizat: „Stadiul lucrărilor a ajuns la 95%”

Tronsonul Pitești – Curtea de Argeș din autostrada Sibiu-Pitești este aproape finalizat: „Stadiul lucrărilor a ajuns la 95%”

R.M.
1 minut de citit Publicat la 16:54 12 Feb 2025 Modificat la 16:54 12 Feb 2025
tronson autostrada
În scurt timp se va putea circula de la Curtea de Argeş la Bucureşti, pe autostradă / sursă foto: captură video-Facebook/ Cristian Pistol

Secţiunea Piteşti - Curtea de Argeş a autostrăzii Sibiu - Piteşti (A1) se apropie de finalizare, a anunţat, miercuri, directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol.

„Secţiunea Piteşti - Curtea de Argeş a autostrăzii Sibiu - Piteşti (A1) se apropie de finalizare! Pe ultimii 15 km ai acestei secţiuni (Nod Băiculeşti - Curtea de Argeş) stadiul lucrărilor la partea de drum a ajuns la 95%. 

Aceştia se vor adăuga celor 15,77 km pe care s-a deschis circulaţia anul trecut, cu aproape 8 luni mai devreme faţă de termenul contractual”, a notat Pistol pe pagina de Facebook, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, în scurt timp se va putea circula de la Curtea de Argeş la Bucureşti, pe autostradă, pe o distanţă de aproximativ 140 km.

În urmă cu două luni s-a deschis circulația pe încă 15,7 km din Autostrada Sibiu-Pitești

În data de 13 decembrie 2024, Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat că aproximativ jumătate din secțiunea 5 (Pitești – Curtea de Argeș), respectiv tronsonul dintre Nodul rutier Bascov și Nodul rutier Băiculești, a fost dat în folosință cu opt luni înainte de termen.

„Au reuşit, aşa cu aproximativ 8 luni, mai bine de 8 luni, să termine o primă parte de tronson, de aproximativ 16 kilometri, din acest lot de la Piteşti la Curtea de Argeş. Eu am mers mai devreme până la capăt, până la coborârea la Băiculeşti. Azi, după masă, undeva la ora 15.00 se va da drumul la trafic, astfel încât aceşti aproximativ 16 kilometri să poată fi folosiţi.

De asemenea, vă anunţ că undeva în finalul lunii aprilie, începutul lunii mai, va fi dat în circulaţie şi restul, până la Curtea de Argeş, astfel încât WeBuild, constructorul de care vorbim, să poată să fie cu toate forţele în lucru pentru a aborda şi tronsonul 3, pentru că ei au câştigat şi tronsonul 3, cel de la Ticveni la Cornet. Şi vor începe, în lunile următoare, faza de execuţie”, a declarat Sorin Grindeanu, după verificarea stadiului lucrărilor pe secţiunea 5 (Piteşti - Curtea de Argeş) a autostrăzii Sibiu - Piteşti (A1).

Despre momentul când va fi gata autostrada Sibiu-Piteşti, ministrul Sorin Grindeanu a spus „undeva 2027 spre 2028, spun 2027 fiindcă mă aştept, aşa cum am spus, să se devanseze termenele”.

×
x close