Antena 3 CNN Sport JO 2024 JO 2024. David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber

JO 2024. David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber

de Andreea Ştefan    |

Înotătorul român David Popovici s-a calificat marți seară în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris, obținând al cincilea timp din serii, cu 47 de secunde și 66 de sutimi.

Update 21:44 David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber.

Popovici a fost doar al şaselea după prima lungime de bazin, dar a reuşit să recupereze şi să încheie pe locul secund a doua semifinală, în 47 sec 66/100, devansat de chinezul Zhanle Pan, 47 sec 21/100.

Timpi mai buni decât Popovici au obţinut şi trei înotători din prima semifinală, australianul Kyle Chalmers (47.58), maghiarul Nandor Nemeth (47.61) şi francezul Maxime Grousset (47.63).

Știre inițială

Popovici, care a câștigat aurul olimpic la 200 metri liber luni seara, a triumfat în a noua serie la 100 m liber, însă americanul Jack Alexy (47 sec 57/100) și francezul Maxime Grousset (47 sec 70/100) au fost mai rapizi. C

hinezul Zhanle Pan, deținătorul recordului mondial (46 sec 80/100) și olimpic (46 sec 92/100, stabilit sâmbătă la ștafetă), s-a calificat cu al 13-lea timp din serii, 48 sec 40/100, conform Agerpres.

David Popovici, fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), va înota tot marți în semifinale (21:30), iar finala probei este programată pe 31 iulie (23:39).

Înotătorul român a terminat pe locul șapte în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021, pe când avea doar 16 ani.

Matt Richards, rivalul învins cu două sutimi la 200 m liber i-a promis lui Popovici revanșa

Britanicul Matt Richards a fost foarte aproape de a câștiga medalia de aur la 200 metri liber, însă David Popovici l-a învins cu doar două sutimi de secundă în proba de luni seară.

Frustrat de acest rezultat, Richards a promis să-și ia revanșa la 100 metri liber.

Deși s-a grăbit să-l felicite pe Popovici, Richards a declarat că argintul agonizant de luni seară „a pus paie pe foc”.

„Popovici să fie sigur că voi încerca să mă revanșez”, a spus Richards, conform BBC.