Antena 3 CNN Actualitate Locale Un bărbat a supraviețuit după ce a fost lovit de un TIR pe o trecere de pietoni din Neamţ

Un bărbat a supraviețuit după ce a fost lovit de un TIR pe o trecere de pietoni din Neamţ

Claudia Popovici
1 minut de citit Publicat la 21:15 17 Ian 2025 Modificat la 21:15 17 Ian 2025
ISU Neamt interventie accident tir trecere pietoni
Bărbatul de 53 de ani a fost transportat la spital. Sursa foto: ISU Neamţ

Un bărbat a fost accidentat, vineri după-amiază, de un TIR, în timp ce încerca să traverseze pe o trecere de pietoni din Piatra-Neamț. Victima a fost prinsă sub cabina camionului, iar la fața locului au intervenit mai multe echipaje de pompieri, transmite Agerpres. 

„La locul solicitării s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere, un camion cu container de căutare-salvare și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț și un echipaj cu medic de la Serviciul de Ambulanță Județean.

 Cu ajutorul echipamentelor specifice din dotarea containerului, pompierii au acționat pentru scoaterea victimei de sub TIR", a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Neamț, căpitanul Irina Popa.

Din primele cercetări s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 35 de ani, din județul Alba, conducea un autocamion pe Bulevardul 9 Mai, din municipiul Piatra-Neamț, ar fi surprins și accidentat un bărbat care s-ar fi angajat în traversarea străzii (n.r pe trecerea de pietoni).

În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului, în vârstă de 53 de ani, din localitatea Dochia, care a fost transportat la o unitate medicală", a transmis IPJ Neamţ. 

Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ.

În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Polițiștii efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal privind infracțiunea de vătămare corporală din culpă.

×
x close