
Marta Dalida Achim, avocata acuzată că a angajat un asasin să ucidă trei persoane, despre care femeia crede că sunt implicate în decesul fiului ei, a fost trimisă în judecată pentru încercarea de a determina săvârşirea unei infracţiuni şi ameninţare, potrivit Agerpres.
"În perioada 1 - 30 octombrie 2024, în contextul în care fiul său a decedat pe teritoriul Marii Britanii în luna octombrie 2023, inculpata a încercat să determine prin corupere o persoană să ucidă alte trei persoane bănuite de ea că ar avea legătură cu decesul fiului său.
Totodată, la data de 8 august 2024, prin intermediul unei persoane, inculpata i-a transmis ameninţări cu moartea uneia dintre persoanele bănuite că ar avea legătură cu decesul fiului său", transmite Parchetul General.
Convinsă că fiul său, care se ocupa cu investiţii în criptomonede, a fost omorât sau a fost determinat să se sinucidă cu scopul de a i se sustrage criptomonede, avocata a pus la dispoziţie presupusului asasin informaţii şi fotografii ale celor trei persoane vizate.
Procurorii susţin că femeia ar fi fost dispusă să-i plătească asasinului suma de 30.000 de euro, reprezentând câte 10.000 de euro pentru fiecare victimă, la care s-ar fi adăugat cheltuielile aferente (transport, cazare), banii urmând să fie obţinuţi în câteva zile, în urma vânzării unui apartament.