Antena 3 CNN Actualitate Ginerele lui Ceaușescu dezvăluie că fiii acestuia au moştenit o boală de sânge

Ginerele lui Ceaușescu dezvăluie că fiii acestuia au moştenit o boală de sânge

Claudia Popovici
2 minute de citit Publicat la 07:00 23 Ian 2025 Modificat la 10:26 26 Ian 2025
Mircea Oprean, ginerele lui Nicolae Ceaușescu (1)
Mircea Oprean, ginerele lui Nicolae Ceaușescu, Sursa foto: Captură video Antena 3 CNN

Mircea Oprean, ginerele lui Nicolae Ceaușescu, a dezvăluit miercuri seara, la Antena 3 CNN, că Nicu și Valentin, fiii acestuia, au moștenit pe linie paternă o boală de sânge transmisibilă doar pe linie bărbătească. Oprean a vorbit și despre relațiile din familia Ceaușescu, condamnarea lui Nicu după Revoluție și momentele dificile din acea perioadă. Nimeni din familie nu s-a gândit la Nicu, era singurul din închisoare care nu primea pachet", a spus el. 

„Am fost privilegiat că am fost în preajma cumnaților mei, care au fost oameni de o calitate rară, școliți, cultivați. A fost o mare onoare să fiu în prejma lor.

Amândoi (n.r Valentin şi Nicu) au moștenit o boală de sânge de la tatăl lor. Se transmitea numai pe linie bărbătească. Mama lor (n.r Elena Ceauşescu) știa, de aceea îi obliga mereu să facă analize. Şi ei erau reticenți. Eu ştiu asta de la ministrul Sănătăţii care făcea asta. Era o boală care se controla.

Cu unii dintre copii lor sunt în relații foarte bune, cu alţii s-au răcit, fiecare e acum cu viaţa lor", a spus Mircea Oprean, ginerele lui Nicolae Ceaușescu, la Antena 3 CNN.

La scurt timp după Revoluție, Nicu Ceauşescu a fost condamnat la închisoare, fiind învinuit pentru moartea a 102 persoane. Procesul care s-a desfășurat la Sibiu, în mai 1990, a fost instrumentat de judecătorul Doru Viorel Ursu care ulterior a devenit ministru de Interne în Guvernul lui Petre Roman, mai exact în perioada 16 iunie 1990 – 16 octombrie 1991.

Nicu a fost condamnat inițial la 20 de ani de închisoare, dar ulterior cazul a fost rejudecat și sentința a scăzut până la 16 ani. Se întâmpla în 1991, un an mai târziu, Nicu Ceaușescu fiind eliberat din motive medicale.

„Eu încă nu susesem arestat, avem domiciliul forţat în Primăverii. De câte ori îl vedeam pe procuror îl rugam să îmi dea voie să îi fac un pachet Zoei, că nu avea absolut nimic. Târziu pe la sfărşitul lunii ianuarie mi-a spus că pot să îi fac pachet. Am luat biscuiți, dulceața, tigări şi altele şi eram bucuros că îi duc pachet, crezând că toată lumea duce.

Mi-am dat seama că un singur om nu avea pachet. Era Nicu. Şi am cerut voie la procuror să îmi dea voie să îi duc şi lui un pachet, că era al nimănui. Luasem un pulovăr care era rupt în coate, nu aveam altceva, niște cizme, biscuiți, țigări. Atunci mi-am dat seama că nimeni din familie nu s-a gândit la Nicu", a mai povestit Mircea Oprean, ginerele lui Nicolae Ceaușescu, la Antena 3 CNN. 

 

 

 

 

 

 

×
x close