Antena 3 CNN Actualitate David Popovici, locul 4 la 200 de metri liber, la Campionatele Mondiale de la Fukuoka

David Popovici a terminat finala de la 200 de metri liber a Campionatelor Mondiale de Natație. A terminat pe locul 4, deși a fost primul la ultima întoarcere.

david popovici Campionatele mondiale de nata?ie japonia
Sursa foto: Profimedia
de Ştefan Petrică    |    25 Iul 2023   •   14:14

Sportivul legitimat la CS Dinamo a încheiat cursa în 1:44.90 și nu a prins podiumul, deși a întors primul înainte de ultimul bazin și părea desprins în învingător.

Marele nostru campion nu a reușit să-și păstreze "coroana" în această probă, în care a triumfat anul trecut, la Budapesta.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

Proba a fost câștigată de britanicul Mathew Richards.

Popovici a plecat de pe culoarul 4 al bazinului, după ce în semifinale obținuse cel mai bun timp, cu 1:44.70.

Sportivul de 18 ani a făcut o cursă de excepție pe primele 3 lungimi de bazi și a întors primul la toate cele trei intermediare.

După 150 de metri, Popovici a avut aproape o lungime de corp avans, însă nu a reușit să mențină ritmul, fiind depășit pe ultimele zeci de metri de trei adversari.

Primul loc a fost obținut surprinzător de britanicul Matthew Richards (1:44:30), urmat de compatriotul său Tom Dean (1:44:32) și de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44:42).

După finala de astăzi, David Popovici va concura și în proba de 100 de metri liber, după următorul program, cu precizarea că toate orele sunt cele ale României:

100 m liber:

• 26 iulie / Serii / ora 04:30
  • 26 iulie / Semifinale / ora 14:00
  • 27 iulie / Finală / ora 14:00

David Popovici a primit duminică premiul pentru “Cel mai bun înotător din lume la masculin 2022”, la deschiderea Campionatului Mondial de Nataţie din Japonia.

În 2022, David Popovici a cucerit medaliile de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta, dar şi la Campionatele Europene de la Roma, în probele de 100 şi 200 de metri liber.