
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă dimineaţa atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă densă în zone din şase judeţe, valabile în următoarele ore.
Potrivit meteorologilor, până la ora 12:00, în zeci de localităţi din judeţele: Gorj, Olt, Vâlcea şi Dolj se va semnala ceaţă, fenomen care determină vizibilitate redusă, local sub 200 de metri şi izolat sub 50 de metri, iar până la ora 10:00 în judeţul Constanţa.
De asemenea, până la ora 11:00, în mai multe localităţi din zona depresionară a judeţului Harghita va fi ceaţă şi vizibilitate redusă, favorizând în funcţie de condiţiile locale şi formarea gheţuşului sau a chiciurei.
Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM.