
După ce a fost arestat preventiv, bărbatul a fost dus în arestul Secţiei 5 din Capitală.
În 11 iulie, când bărbatul a anunţat că va intra în greva foamei, a fost transferat în arestul Poliţiei Capitalei, pentru a fi supravegheat medical. Aflat în refuz de hrană de o săptămână, bărbatul a decedat marţi dimineaţă. Acesta anunţase anterior că nu se simte bine, au precizat sursele citate.
Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Alexandru Niculae, a declarat pentru MEDIAFAX că procurori din Parchetul Capitalei şi poliţişti fac cercetări pentru a stabili cauzele decesului.
"În prezent, Parchetul de pe lângă Tribunalul Municipiului Bucureşti şi lucrători ai Serviciului Omoruri din Poliţia Capitalei fac cercetări pentru a stabili cauzele decesului, cadavrul bărbatului fiind transportat la Institutul Naţional de Medicină Legală pentru necropsie", a spus Alexandru Niculae.