
O jurnalistă a depistat o „stranie coincidență” în privința creșterii cursului monedei europene, în raport cu leul, care se petrece an de an, în perioadă în care guvernul finalizează viitorul buget de stat.
Aceasta nu crede că „revoluția fiscală” adoptată de Guvernul Mihai Tudose a influențat în mod obligatoriu „prăbușirea leului” și creșterea monedei europene.
"Regula impune că la fundamentarea bugetului să fie luat în calcul cursul mediu înregistrat de euro în timpul anului în curs, iar pentru ca guvernanții să poată juca bugetul, în daună contribuabililor români, bine este că valoarea euro să fie una cât mai mare. Culmea este că euro crește că prin minune de fiecare data spre sfârșitul toamnei și scade, tot că prin farmec, la începutul lui ianuarie. Tardiv însă din moment ce la acea data bugetul este deja adoptat."
Continuarea, pe National.ro